«Αφιέρωμα στον Ελληνισμό του Πόντου»
![](/images/NqV2In6l54LuRgKyZV-SVPHaKo0=/104434/original/Picture1_hcBaU4W.jpg)
Την Παρασκευή 19 Μαΐου 2023 και ώρα 6:30 μ.μ., στην Αίθουσα Τελετών Πολιτιστικού Ιδρύματος "Αρχάγγελος" της Ιεράς Μονής Κύκκου (δίπλα στο προπονητικό κέντρο ΑΠΟΕΛ) στον Αρχάγγελο, θα πραγματοποιηθεί Εκδήλωση Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου. Η εκδήλωση θα αρχίσει με επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στην παρακείμενη εκκλησία του Aρχαγγέλου Mιχαήλ. Κύριος ομιλητής, ο Λάζαρος Καμπουρίδης αντιστράτηγος Ε.Α. Θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα από το τμήμα νέων του Κέντρου Νεότητας Παναγία Σουμελά Κύπρου και τραγούδια παραδοσιακά/ιστορικά με τις φωνές των Χρήστου Ακριτίδη και Στέφανου Πελεκανή.
![Picture3.jpg](/media/images/Picture3.width-600.jpg)
Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Χριστοδουλίδη, ο οποίος θα παραστεί και θα απευθύνει χαιρετισμό. Συνδιοργανωτές : Ινστιτούτο Ελληνικού Πολιτισμού, Ένωση Ελλήνων Ποντίων Κύπρου/Κέντρο Νεότητας "Παναγία Σουμελά" και Σωματείο Δράσης "Νίκος Καπετανίδης" Θεσσαλονίκης.
![Picture2.jpg](/media/images/Picture2.width-600.jpg)