Πού καταγράφηκε σήμερα η υψηλότερη θερμοκρασία – Ενδεχόμενο να δούμε 45αρι
![](/images/_794kZODEpOpMUmr7ZJA5pA9AK0=/114750/original/images_1_PBL0fxZ.jpeg)
Στα ύψη βρίσκεται ο υδράργυρος τις τελευταίες ημέρες με τη Μετεωρολογική Υπηρεσία να είχε εκδώσει πορτοκαλί προειδοποίηση για σήμερα.
Σύμφωνα με λειτουργό της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας η πιο υψηλή θερμοκρασία που καταγράφηκε σήμερα ήταν στον σταθμό της Αθαλάσσας όπου ο υδράργυρος έφτασε στους 43,6 βαθμούς Κελσίου.
Όπως συμπλήρωσε, η Μετεωρολογική Υπηρεσία εξέδωσε και για αύριο πορτοκαλί προειδοποίηση με τη θερμοκρασία να αναμένεται ότι θα φτάσει μέχρι και τους 44 βαθμούς με τον ίδιο να σημειώνει ότι πολύ πιθανόν η θερμοκρασία να σκαρφαλώσει και στους 45 βαθμούς.
Ερωτηθείς πότε αναμένεται πτώση της θερμοκρασίας είπε ότι από την Παρασκευή ο καύσωνας θα ξεκινήσει να υποχωρεί ενώ μέχρι την Κυριακή η θερμοκρασία στο εσωτερικό αναμένεται να υποχωρήσει στους 36 βαθμούς.