Χωρίς ρεύμα κοινότητες σε Λεμεσό και Λάρνακα από πτώση κεραυνών
Πτώση κεραυνών προκάλεσε βλάβες στο δίκτυο ηλεκτροδότησης, σε εκτεταμένες περιοχές
![](/images/RuSUc6FZXzLsnfQqJvDaHSEGi3g=/100721/original/kentriko.jpg)
Χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα έμειναν ορεινές κοινότητες και περιοχές στη Λεμεσό και στη Λάρνακα. Η αιτία της διακοπής ρεύματος είναι η κακοκαιρία και συγκεκριμένα η πτώση κεραυνών που προκάλεσε προβλήματα στο δίκτυο ηλεκτροδότησης των περιοχών αυτών.
Όπως πληροφορείται η «Σημερινή», πρόκειται για δύο βλέβες. Η μία επηρεάζει τις κοινότητες γύρω από τα χωριά Κελλάκι και Αρακαπάς. Πρόκειται για κάπως εκτεταμένη βλάβη, η αποκατάσταση της οποίας θα γίνει περίπου στις 5:30 μ.μ.
Η δεύτερη βλάβη, μικρότεης έκτασης επηρεάζει τις περιοχές γύρω από την Πάχνα και το Βουνί. Όπως ενημερώνει η ΑΗΚ, η εν λόγω βλάβη θα αποκατασταθεί γύρω στις 4:30μ.μ.
Ήδη γίνονται προσπάθειες αποκατάστασης των βλαβών από αρμόδια συνεργία της ΑΗΚ.