Αθλητικά Κύπρος

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΗΣ ΕΘΑ

Με όπλο τη δυνατή άμυνά της η ομάδα της Έγκωμης κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 52-58, κατακτώντας το 3ο Κύπελλο στην ιστορία της
Η Ένωση Θυέλλης Αναγεννήσεως πανηγύρισε χθες βράδυ την κατάκτηση του 3ου κυπέλλου στην ιστορία της, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 52-58, στο «Κίτιον». Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία η ΕΘΑ έπαιξε καταπληκτική άμυνα και κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων που πήρε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος «κατέστρεψε» σε λίγο διάστημα ό,τι έχτισε για 30 λεπτά. Με επιμέρους σκορ 10-25 οι «κιτρινόμαυροι» της Έγκωμης κατάφεραν να «καπαρώσουν» την κούπα και να πανηγυρίσουν δεόντως την επιτυχία τους. Πρώτος τίτλος και για τον προπονητή της ΕΘΑ, Χριστόφορο Λειβαδιώτη, ως επικεφαλής προπονητής στην ομάδα του.
Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά και να δημιουργεί μικρή διαφορά της τάξης των τεσσάρων πόντων (6-2, 10-6). Η ΕΘΑ βελτίωσε την αμυντική της συμπεριφορά, παρά τα δύο φάουλ του Μασάμπα, και έφερε το ματς στα ίσα (10-10) στο 7 ́35 ́ ́. Ωστόσο, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου οι «γαλαζοκίτρινοι», με τις αλλαγές στο σχήμα τους, κατάφεραν να τρέξουν σερί 7-0 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 17-10.
Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» κατάφερναν σιγά-σιγά να πλησιάσουν και να μειώνουν στον πόντο (23-22) στο 16 ́05 ́ ́, αφού τα συνεχόμενα τρίποντα του ΑΠΟΕΛ ήταν άστοχα. Το τέλος της δεύτερης περιόδου, στην οποία κυριάρχησαν οι άμυνες και ο αργός ρυθμός, βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με βραχεία κεφαλή (25-24). Χαρακτηριστικό του πρώτου μισού η αστοχία των δύο ομάδων, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει μόλις 38,5% (10/26) και την ΕΘΑ 32,3% (10/31)!
Στην 3η περίοδο η ΕΘΑ πήρε κεφάλι στο σκορ μετά το 0-2 (25-26), όμως ο Κακιούζης έβαλε τη σφραγίδα του, καθώς με δύο συνεχόμενα τρίποντα ξανάδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 33-28 (23 ́20 ́ ́). Ακολούθησαν δύο ακόμα τρίποντα από τους Ρόμπερσον και Κούννα που ανέβασαν τη διαφορά σε 42-32 στο 29 ́26 ́ ́, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 42-33. Η ΕΘΑ δεν είχε την πολυτέλεια των πολλών λύσεων στην επίθεσή της και έπρεπε να στηριχθεί ξανά στην άμυνά.
Κι αυτό έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» στην τελευταία περίοδο. Πίεσαν στην άμυνά τους, οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε άστοχες επιθέσεις και ψαλίδιζαν ολοένα τη διαφορά, καταφέρνοντας να φέρουν τον τελικό στα ίσα (47-47) στο 37 ́30 ́ ́. Ο ΑΠΟΕΛ έμοιαζε να είναι «κοιμισμένος» στο παρκέ, κάνοντας συνεχόμενα λάθη, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να βρεθούν μπροστά με 48-51, στα 53 δεύτερα πριν από τη λήξη. Ακόμα και από τη γραμμή των ελεύθερων βολών αστοχούσαν οι «γαλαζοκίτρινοι» (0/2 ο Κούννας) και η ΕΘΑ ξέφυγε με 48-53 στα 26 ́ ́, παίρνοντας τη νίκη με 52-58.
Δεκάλεπτα: 17-10, 25-24, 42-33, 52-58.
* MVP του τελικού αναδείχθηκε ο νεοφερμένος Κρις Φέργκιουσον, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.
* Εξαιρετική παρουσία του κόσμου στις εξέδρες, ο οποίος έδωσε τη δική του μάχη και στο τέλος όλοι χειροκρότησαν όλους.
ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ρόμπερσον 3 (1), Έβανς 2, Νεοφύτου, Χάρισον 6, Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 6 (1), Τατ 11, Τσουπ 4, Κακιούζης 17 (2).
ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Κάιλς 1, Ρος (14ρ.), Αναστασιάδης 1, Ράσελ 14 (1), Τόμιτς 14, Μασάμπα 17 (1), Φέργκιουσον 11 (12ρ.).