Για 2η συνεχόμενη αγωνιστική οι αντοχές του Ολυμπιακού θα δοκιμαστούν στο έπακρον και μάλιστα εκτός έδρας. Παιχνίδι μεγίστης δυσκολίας, απέναντι στον Απόλλωνα, αμέσως μετά την ΑΕΚ. Ο αγώνας με τους Λαρνακείς είναι ένας καλός οδηγός αντιμετώπισης της αποστολής. Την περασμένη Κυριακή, ο Ολυμπιακός αμύνθηκε εξαιρετικά, έβγαλε αντεπιθέσεις φωτιά, προηγήθηκε, έχασε ευκαιρίες.
Αμέσως μετά τον αγώνα υπήρχε λογικά η αίσθηση μιας χαμένης ευκαιρίας, για ένα πολύτιμο, από κάθε άποψη, κέρδος. Οι πιθανότητες σήμερα δεν είναι πολλές, αλλά υπάρχουν, και οι "Τακτακαλίτες" θα τα δώσουν όλα.